Pokud zrovna nemám telefon u ucha nebo neřeším, jak firmu posunout dál, rád si nakreslím nějaký design, protože jsem původně designer. Ve volném čase mě najdete v ušáku s dobrou knihou, na kole nebo v mé dílně, kterou jsem si doma vybudoval.
Sketch, má smysl?
Publikováno: 07.06.2013
Znáte Adobe? Tu společnost, která stojí za Fireworksem nebo Photoshopem? Jistě, kdo by neznal. Je to jedna a ta samá společnost, ve které před nedávnem všichni hromadně spadli z višně a změnili obchodní model. Nejenom to je ale důvodem, proč se kouknout po alternativách na poli grafického softwaru. Teprve teď totiž budou mít konkurenti Adobe výraznější šance na úspěch.
Zajímalo by mě, co to jsou za drogy, které berou v Adobe.
— Michal Brtníček (@brtnicek) May 7, 2013
Pro svou práci denně využívám Adobe Fireworks. O to více mě “potěšilo” zastavení jeho vývoje. Ano, tento skvělý software pro návrh webů, který je v určitých případech vhodnější než Photoshop, končí. Neprojeví se to sice hned, podpora ještě nejakou dobu zůstane, ale nic nového se už nechystá. Zkrátka konec.
Hledal jsem alternativu a našel Sketch. Tento šikovný editor, navíc českého původu, se mi hodně zalíbil. Oproti Photoshopu nebo Fireworksu má mnoho funkcí promyšlenějších, přesto jde stále vidět, že jej čeká dlouhá cesta.
Hlavní výhodou, kterou u Sketche vnímám, je možnost vícenásobných výplní a efektů u jednotlivých objektů. Ty si pak můžete vypínat a zapínat podle potřeby. Nastavení se navíc projevuje na plátně v reálném čase, ne až po potvrzení, jako je tomu u Fireworks. Toto nastavení vrstvy pak můžete jednoduše vyexportovat do CSS, což oceníte hlavně při složitějších gradientech a stínech.
Editor je vyvíjen primárně k tvorbě UI webů a je to vidět na každém kroku. Hodně mě potěšil třeba generátor gridu včetně přednastavenných základních typů, propracované vodící linky nebo ukazatele vzdálenosti při přesunu jednotlivých prvků.
Oproti Fireworks mi přijde dost chaotický systém masek, ale možná je to jen otázkou zvyku. Panel s vrstvami ve Fireworks moc nevyužijete, proto jsem si ho nevšímal ani ve Sketchi, ale posuďte sami: je to dost nepřehledné. Mile mě překvapila rychlost, s jakou aplikace startuje a funguje.
Třešničkou na dortu je pak podpora Autosave a Versions z Mac OSX, což vám nejednou zachrání pr...áci.
Sketch2 stojí necelých €45 na Mac AppStore a to je další výhoda oproti Adobe, kde tu samou částku platíte měsíčně. Vyzkoušet si můžete 30denní bezplatnou verzi, takže zajíce v pytli nekoupíte.
A kdyby vám popis výše nestačil, připravil jsem video, díky kterému si uděláte o fungování Sketche lepší obrázek.
Co na Sketch říkáte? Vyzkoušíte? Nebo po alternativách nekoukáte? Díky předem za názory v diskusi.
Přidat komentář

Předchozí článek Následující článek
Předchozí článek
CSS sprity
CSS sprity jsou s námi, tak jako ikonové fonty, pěkně dlouhou dobu. Zhruba od roku 2006. Sprity byly v prvopočátku svého vzniku používány především ve hrách, kde se do jednoho souboru vložily obrázky všech objektů ve hře a tím se šetřil výkon procesoru.
Následující článek
Jak se dostat na Dribbble
Dribbble (ano, 3b!) je privátní sociální síť pro designéry. A privátní není jen tak pro nic za nic - snaží se udržet určitý standard a exkluzivitu.
Sociální sítě
Tweets by Meebio
Meebio newsletter
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.
Spamovat vás nebudeme - na to nemáme čas.