Reklamní agentura Zobrazit menu

 

Všechny články

 

Pokud zrovna nemám telefon u ucha nebo neřeším, jak firmu posunout dál, rád si nakreslím nějaký design, protože jsem původně designer. Ve volném čase mě najdete v ušáku s dobrou knihou, na kole nebo v mé dílně, kterou jsem si doma vybudoval.

Úvod do grid systémů

Štítky: MagazínWebdesign
Autor: Michal Brtníček

Publikováno: 01.11.2011

 

Při navrhování webů existuje několik věcí, kterých se designér snaží dosáhnout. Pokud se soustředíme čistě na design, jedná se především o přehlednost a čitelnost. Návštěvník se musí rychle zorientovat a najít, co hledá. Grid systémy jsou pro to skvělou pomůckou.
V mém posledním článku jsem toto téma zmínil, ale myslím, že si zaslouží více pozornosti, proto mu věnuji samostatný článek.

Grid systémy můžete vnímat jako jakési vodítko při navrhování. Jedná se v zásadě o hrubou strukturu, podle které jsou do návrhu umisťovány a pozicovány jednotlivé prvky. Dávají návrhu řád a pomáhají docílit již zmíněné přehlednosti a čitelnosti, ať už díky tomu, že se díky nim snáze udržuje rovnoměrný spacing mezi prvky, anebo díky přesnějším a “hezčím” rozměrům, kterých se s grid systémem lépe dosahuje.

Pokud si jako příklad vezmeme 960 grid systém, tak zjistíme, že se skládá z 12 sloupců (ale samozřejmě je i variant s více sloupci) po 60 pixelech s 20 pixelovými mezerami mezi nimi. To jsou pěkná zaokrouhlená čísla a ty budou mít i prvky tvořené podle gridu. Minimálně kodér vám za ně bude vděčný.

Na druhé straně ale občas není na škodu z gridu vybočit, což může daný prvek vizuálně vyzdvihnout. Grid systém rozhodně není žádné dogma, kterého je třeba se křečovitě držet u každého prvku. Jeho používání je ale nepochybně vhodné a práce s ním je efektivnější.

Za zmínku v souvislosti s grid systémy rozhodně stojí i téma šířky webu. Pojem responsive design určitě mnohým z vás zní minimálně povědomě a podíl mobilních zařízení používaných k prohlížení webových stránek nelze ignorovat. To by měla reflektovat i práce
s gridem a je to zároveň i důvod, proč jako vzorový grid systém doporučuji 978.gs. Základní verze tohoto systému pracuje s šířkou 978 px, do které se vejde 12 sloupců (či více, pokud si jej přizpůsobíte). 978 není tak pěkné číslo jako v případě 960.gs, nicméně výhodou 978.gs je to, že vedle základní verze najdeme ke stažení i několik dalších variant tohoto systému, které se hodí pro použití při navrhování pro různé šířky viewportu a to od 300 px až po 1378px.

Komu by nevyhovoval ani jeden z dvou zmíněných grid systémů, může si vytvořit svůj vlastní. Generátorů se na internetu najde spousta, zmínit mohu například: http:// www.gridsystemgenerator.com/ , kde si navolíte požadovanou šířku celého gridu, počet sloupců a jejich šířku. Stránka vám vygeneruje grid, který si můžete navíc stáhnout v HTML/CSS a jako obrázek v .png.

Tím tedy dnešní článek uzavřu, ale již brzy se můžete těšit na pokračování, kde se budu věnovat používání grid systémů v praxi při navrhování. Já se mezitím budu těšit na vaše komentáře :-)

Závěrem několik ukázkových příkladů stránek využívajících grid systém.

 

 

 

Přidat komentář

 

28.03.2017 - 14:07 Lýdie

Grid systémy používám docela často, protože práce s nimi je podstatně ryhlejší. Nejčastěji to býval Bootstrap, který ovšem poslední dobou odsunuji na druhou kolej, a hledám sémantičtější řešení, převážně pak pro WordPress. Vadí mi, že BP má málo breakpointů, a že neustále musím psát col-md- a spol. Určitě existuje elegantnější řešení, naoříklad s pomocí Sass nebo Less preprocesorů. No uvidíme, který to nakonec vyhraje. Jinak se zeptám, vy používáte jaký framework a proč? Co se Vám na něm osvědčilo?

 

Předchozí článek Následující článek

Sociální sítě

 

Meebio newsletter

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.
Spamovat vás nebudeme - na to nemáme čas.

 

FORUM 24 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra Globus Subway česká tisková kancelář Fujitsu KIA DHL